Puszyste stworzenia są często bardzo wybredne, w związku z czym znalezienie karmy, która przypadnie do gustu domowemu pupilowi, niemal nigdy nie jest łatwe. Prowadząc tego typu poszukiwania, warto skupić się na produktach bogatych w składniki pochodzenia zwierzęcego, zupełnie pozbawione lub zawierające niewielką ilość substancji roślinnych. Dobra karma dla kota powinna bazować na mięsie, podrobach i tłuszczu zwierzęcym, także na tłuszczu ryb. Powinna zawierać taurynę i być wolna od ziaren zbóż.

Co lubią koty?

Koty są zwierzętami mięsożernymi i w warunkach naturalnych ich podstawowym pożywieniem jest mięso upolowanych zwierząt. Jeśli jednak w karmie dla kota będzie wyłącznie mięso, dieta będzie zbyt uboga. Dlatego w dobrej jakości karmach znajdziemy również podroby i ryby, przede wszystkim odżywczy tłuszcz rybi, a niekiedy również drobne dodatki roślinne. Warto jednak pamiętać, że koty praktycznie nie trawią węglowodanów i zbożowe dodatki mogą je silnie uczulać lub powodować niestrawność. Dlatego praktycznie każda dobra karma dla kota jest pokarmem wolnym od ziaren zbóż. Koty lubią mięso i podroby typu wątróbka. Wiele kotów jest również smakoszami ryb, choć trzeba pamiętać, że nie wszystkie. Na rynku bez problemu znajdziesz karmy z różnymi gatunkami mięsa i podrobów, a także z różnymi gatunkami ryb, na przykład z tuńczykiem, łososiem, makrelą czy sardynkami.

Żywienie mieszane

Koty chętnie sięgają po karmy o różnych teksturach. W związku z tym warto podawać im zarówno karmy suche, jak i mokre. Pierwsze mają większą gęstość kaloryczną, ale drugie zawierają wodę, co jest korzystne dla zdrowia kotów. Trzeba pamiętać, że wiele kotów nie pije czystej wody i mokra karma dla kotów jest często jej jedynym źródłem w codziennym menu zwierzęcia. Gdy kot nie będzie pił wody i nie będzie miał dostępu do mokrego pokarmu, bardzo szybko może zacząć cierpieć na problemy z nerkami i inne dolegliwości układu wydalniczego i moczowego. Pomijając podstawowe składniki odżywcze, dobra karma dla kota powinna zawierać w swoim składzie również taurynę, czyli aminokwas niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu. Organizm kota potrzebuje tauryny m.in. do trawienia tłuszczy.

Dobrej jakości karmy dla kotów zawierają niemal wyłącznie mięso, zwierzęce podroby i tłuszcze, w tym tłuszcze pochodzące z ryb, niezwykle korzystne dla zdrowia i dobrej kondycji czworonogów. W diecie kota nie powinno zabraknąć również wody, dlatego warto podawać mu karmę mokrą zwłaszcza jeśli niechętnie pije wodę oraz taurynę, która zwykle pochodzi ze zwierzęcych podrobów.