Jeszcze kilka lat temu ekologia kojarzyła się nam jedynie z aktywistami Greenpeace, przywiązującymi się do drzew. Dzisiaj już wiemy, że wprowadzanie ekologicznych nawyków jest koniecznością i to nie tylko ze względu na troskę o naszą planetę. To po prostu się opłaca.

Racjonalne ogrzewanie

Coraz więcej domów przechodzi z ogrzewania węglem na bardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania. Z jednej strony to tańsza opcja, z drugiej, nie emituje aż tyle szkodliwych substancji do powietrza. Popularne stały się również pompy ciepła, razem z instalacją fotowoltaiczną. W tym przypadku być może inwestycja jest o wiele bardziej kosztowna, ale zwraca się z nawiązką w krótkim czasie.

Inna sprawa, że coraz mniej gospodarstw domowych przegrzewa swoje przestrzenie. Lekarze od dawna powtarzają, że zbyt ciepłe wnętrza są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Indywidualne termometry sterujące poziomem ciepła to już standard.

Butelkom mówimy nie!

Plastikowe butelki to prawdziwa zmora. Z jednej strony fajnie jest kupić zgrzewkę wody, jednak później coś trzeba zrobić z tym plastikiem. O ile mieszkając w bloku, nie mamy z tym problemu, bo kontenery są opróżniane przeciętnie dwa razy w tygodniu, o tyle mieszkając w domu, nie jest to już tak proste. Część z nas przechodzi więc na bardziej ekologiczne rozwiązania i montuje filtry do wody bieżącej. Dobrym rozwiązaniem jest również dzbanek filtrujący wodę. Tym samym masz z głowy problem z plastikiem z głowy.

Elektryczne znaczy ekologiczne?

Popularne są również hulajnogi elektryczne oraz rowery elektryczne. Mimo że najlepsze z nich można kupić w cenie samochodu ze średniej półki, to jednak wielu z nas decyduje się właśnie na nie. Rozwiązania elektryczne, czy to w przypadku samochodów, czy też rowerów wydają się na dzień dzisiejszy najlepszą ekologiczną opcją. I warto ją rozważyć przy zakupie nowego środka transportu.