Wraz ze zmianą pory roku z letniej na jesienną, nasze szafy ulegają transformacji. Podczas gdy nasze tank topy zamieniamy na swetry, a wygodne, za duże sandały zastępujemy kozakami do kolan, jeden letni element garderoby pozostaje podstawą w każdym sezonie – gorset.

Modne trendy – gorset

Wszystkie fashionistki, które tworzą i łamią trendy swoimi sugestywnymi przechadzkami po ulicach stolic, są zgodne, gorset stał się modowym wyznacznikiem roku.

Od pokazów Dion Lee i Versace jesień-zima 2022 do naszych codziennych szaf gorset powraca z całym blaskiem minionych wieków. Ale jeden model w szczególności przykuł uwagę fashionistek – gorset przezroczysty.

Historia gorsetu

Gorset pojawił się około 1500 roku wśród hiszpańskiej i francuskiej arystokracji. W tym czasie najczęściej spotykane modele miały stożkowy kształt, ramiączka i krótszą konstrukcję niż inne gorsety, które pojawiły się później. Wśród wielu zwrotów akcji, gorset zajmował już wiele pozycji. Traktowany był jako struktura dla postawy, symbol polityczny, a nawet został zanegowany przez ruch feministyczny, który uznał gorset za patriarchalny instrument. Wreszcie gorset był również częścią ruchu punk, który początkowo zachował ten element, a teraz jest przywrócony do światła dziennego przez pokolenie Z i Millenialsów.

Tacy celebryci, jak Kristen Stewart, Dakota Johnson czy Dua Lipa to jedni z artystów, których już można było zobaczyć stawiających na przezroczysty gorset, czy to na czerwonych dywanach, czy nawet w streetstyle’u. Noszenie przezroczystego gorsetu nie ma żadnych tajemnic. Uniwersalny, można go włączyć do garderoby niezależnie od jej stylu. Chodzi o to, by bawić się zmysłowością dzieła i postawić na kombinacje, które tworzą wyrafinowaną estetykę.

Gorsety ponownie odnajdują się w modzie damskiej

I tak sukcesywne wprowadzenie gorsetów, zwłaszcza przezroczystych, oznacza kobiece ponowne przywłaszczenie modeli postrzeganych już jako element fetyszyzacji i opresji kobiet.

Gorsety oznaczają epokę, w której kobiety wykorzystują kody ubioru, aby czuć się silnymi, seksownymi i uprawnionymi.  Kiedyś używany do wzmocnienia kobiecego ciała w figurę klepsydry gorset jest obecnie uważany za uniwersalną odzież, która może być ubrana w górę lub w dół. Według artykułu znanej projektantki dla portalu https://tylkomoda.pl/ wiemy, że niezależnie od tego, czy ubierzesz go z elegancką bluzką zapinaną na guziki, czy też połączysz z elegancką marynarką, gorset jest nowym must-have tego sezonu.

Nie należy też zapominać o gorsecie wyszczuplającym, który służy służy do ukrycia drobnych defektów, takich jak wybrzuszenia, ale przede wszystkim do uszlachetnienia talii poprzez uciskanie brzucha i pasa brzusznego. Jego celem jest zmiana kształtu ciała, dzięki czemu można mieć idealną sylwetkę. Dlatego większość gwiazd nosi pod ubraniem gorset wyszczuplający. To ich mały sekret na utrzymanie szczupłej talii i trwale wyrzeźbionego ciała.