W dzisiejszych czasach ekologia zrobiła się nie tyle modna, co jest wymogiem. Troska o naszą planetę powinna być w interesie nas wszystkich. I nim zaczniemy oskarżać innych, jak to niszczą nasz świat, popatrzmy na swoją codzienność. Co możemy zrobić we własnym domu?

Oszczędzaj wodę

Długie kąpiele każdego dnia? Może warto zmniejszyć ich ilość na rzecz szybkiego prysznicu? Oszczędność wody może wyrażać się na różnych poziomach — od zakręcania wody podczas codziennego mycia zębów, przez zmianę nawyków w kuchni, na bardziej ekologicznym praniu kończąc. Pralki nowej generacji mają wbudowane specjalne systemy eco, dzięki którym pobierają o wiele mniej wody niż ich starsze odpowiedniki. I być może jednostkowo to niewiele, ale jeżeli każdy z nas będzie oszczędniejszy, w skali globalnej dokonamy cudów!

Wybieraj świadomie

W sklepach półki uginają się od wszelkiego rodzaju towarów. Wielkie domy mody średnio co trzy albo cztery miesiące tworzą nowe kolekcje. Moda zmienia się jak w kalejdoskopie i ciężko za nią nadążyć. Wszystko to ma na celu jedno — namawianie nas do kupowania coraz to nowych rzeczy. To z pewnością nie idzie w parze z ekologią. Wybieraj więc świadomie, nie podążając ślepo za tym, co polecają spece od marketingu.

Podobnie ma się sprawa z kosmetykami. Szukaj takich, których opakowania nadają się do ponownego użycia. Albo też, które są zrobione z recyklingu. Jeżeli sami weźmiemy sprawy ekologii w swoje ręce, jest o wiele większe prawdopodobieństwo, że coś dobrego zdziałamy. Zacznijmy więc od siebie.