Rodzice mają olbrzymi wpływ na przyszłość swoich pociech. De facto swoimi metodami wychowawczymi determinują przebieg całego życia.

Toksyczni rodzice mogą wywrzeć na dziecko tragiczny w skutkach wpływ. Poniższy artykuł skupi się na przedstawieniu typowych ich zachowań.

Toksyczni rodzice i wzbudzanie poczucia winy

Ulubionym narzędziem wszystkich toksycznych osób jest wzbudzanie w swojej ofierze poczucia winy. W ten sposób czuje się ona jak oprawca i przeprasza za swoje „zbrodnie”. U rodziców może być to udawanie wielce zranionych samodzielnością dziecka. Przykładowo – wybrało ono kierunek studiów niezgodny z ich oczekiwaniami. Możliwe, że rodzice będą próbowali przekonać, że dziecko marnuje w ten sposób odłożone dla niego pieniądze.

Pasywna agresja a toksyczni rodzice

Zachowania z tej kategorii można zdefiniować jako słynne „domyśl się”, albo „nic się nie stało”. Jest to kara, jaką toksyczny rodzic wymierza swojemu dziecku za jego „przewinienia” albo nawet za nic, po prostu w celu wzmocnienia swojej kontroli nad nim. Metoda ta wywołuje w ofierze olbrzymi stres i sprawia, że cały dzień zastanawia się, co też takiego zrobiła. Dla samego uniknięcia podobnych kar w przyszłości dziecko będzie unikać drażnienia swoich rodziców.

Rujnowanie samooceny dzieci przez toksycznych rodziców

To prawdopodobnie najbardziej brzemienne w skutki zachowanie rodziców toksycznych. Nawet największe osiągnięcia ich dziecka spotkają się z umniejszaniem, negacją lub wręcz wyśmianiem.

Co więcej, dziecko krzywdzone w ten sposób będzie starało się coraz bardziej i bardziej. Portal dotyczący wychowania dzieci bajkowy.pl podaje, że motywowane to będzie nadzieją, że za którymś razem spotka się z upragnionym uznaniem. Oczywiście tak nie będzie, a poniżające żarty czy obojętność będą przybierać na intensywności.