Ostatnio w internecie można znaleźć bardzo popularny sposób na niechciane pryszcze. Ma im zaradzić punktowo pasta do zębów. O tym, jak bardzo szkodliwa jest pasta do zębów na pryszcze, jednak już tak głośno nikt nie mówi. Nie idź za modą i nie niszcz sobie cery!

Trudna cera trądzikowa

Nie ma chyba trudniejszej w pielęgnacji cery niż trądzikową. O skali problemu może świadczyć fakt, że nawet pasta do zębów na pryszcze jest proponowana na TikToku. To z jednej strony skóra bardzo tłusta i skłonna do nadprodukcji sebum. Z drugiej, ze względu na trądzik, bardzo wrażliwa z pielęgnacyjnego punktu widzenia. Niestety, z jednej strony niewiedza a z drugiej, absurdalne rozwiązania płynące z mediów społecznościowych sprawiają, że trądzikiem jest spory problem. Czego więc nie robić w pielęgnacji cery trądzikowej?

Zobacz również: Cera mieszana – czy wiesz jak o nią dbać?

Dlaczego pasta do zębów na pryszcze się nie sprawdza?

Pasta do zębów, jak sama nazwa wskazuje, służy do czyszczenia i utrzymania właściwej higieny jamy ustnej. Zazwyczaj ma w sobie cały szeregi składników, które pozytywnie wpływają nie tylko na zęby ale i na cały obszar na którym jest używana. Jednak stosowanie jej do niwelowania pryszczy jest tragiczne w skutkach.

Pasta do zębów nałożona na zmiany trądzikowe, bardzo mocno je wysusza. Do tego może bardzo podrażnić skórę a także zaostrzyć istniejący już stan zapalny. Dodatkowe punktowe przesuszenie również nie działa dobrze na stan całej cery. Patrząc na skład pasty jasno widzimy, że są tam składniki wybielające oraz silnie ścierające. I one właśnie w bardzo szybki sposób mogą pogłębić istniejący już stan zapalny.

Zbyt częsty peeling

Albo jego brak. Pasta do zębów na pryszcze to nie jedyny grzeszek jaki zwykle jest popełniany w przypadku cery trądzikowej. Inny, to stosowanie zbyt częstych peelingów, które jedynie wzmagają produkcję sebum. A to z kolei ponownie zatyka pory skóry i błędne koło się zamyka. Nie oznacza to jednak, że mamy zupełnie nie robić oczyszczania. Niech ono będzie jednak maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Kosmetyki niedostosowane do rodzaju cery

Rynek kosmetyczny jest bardzo bogaty w produkty do pielęgnacji cery trądzikowej. Jednak jeżeli borykasz się z pryszczami, zamiast rzucać się na kolejne nowości, idź do profesjonalnego kosmetologa, który oceni stan twojej skóry. Na tej podstawie dobierze odpowiednią kurację wspomagającą i kosmetyki. Nie obawiaj się, nie będą one z najwyższej cenowej półki.

Śmieciowe jedzenie

Powiedzenie „jesteś tym co jesz” ma ze skórą wiele wspólnego. Jeżeli na twoim talerzu często ląduje śmieciowe jedzenie, wysoko przetworzone i z dużą ilością cukru, pojawienie się trądziku to tylko kwestia czasu. Postaw na zdrową, w pełni zbilansowaną dietę opartą na warzywach, owocach oraz pełnoziarnistym pieczywie. Z pewnością taka dieta pozytywnie odbije się na twoim zdrowiu, samopoczuciu aż w końcu na wyglądzie skóry. Zamiast więc sięgać po kolejnego batonika, spróbuj chipsów jabłkowych albo banana. Też słodkie, ale zdrowe!

Używanie brudnego ręcznika

Zapewne pamiętasz, że jedną z podstaw koreańskiej pielęgnacji było używanie gorących ręczników przed oczyszczaniem skóry. Najważniejszym aspektem było jednak to, że po jednym użyciu był on wyrzucany do prania. Jeżeli borykasz się z cerą trądzikową, musisz bardzo mocno zwrócić uwagę na ten fakt. Może się okazać, że to właśnie brudny ręcznik jest największym siedliskiem bakterii w twojej łazience i on właśnie sprawia, że masz trądzik.

Gdy nakładasz codziennie makijaż, pamiętaj częstym czyszczeniu pędzli i innych akcesoriów do makijażu. One również mogą w dużym stopniu sprawić, że masz trądzik. Aby go uniknąć, koniecznie używaj dezynfekcji przed każdym użyciem!