Rodzimy się, dorastamy, dojrzewamy, znajdujemy miłość swojego życia i wspólnie zamieszkujemy z partnerem. Nasze życie układa się, tak jak tego oczekiwaliśmy mamy kochającego partnera, dom i rodzinę. Aż nagle którego dnia czujemy się inaczej niż zwykle.

Przez myśl nie przechodzi nam, że możemy być w ciąży. Przecież ja biorę pigułki, to nie możliwe, bo uprawiamy, seks w zabezpieczeniu, a jednak po pierwszym zrobionym teście ciążowym okazuje się, że jesteś w ciąży. Wszelkie wątpliwości ulatują w momencie pierwszej wizyty u ginekologa. Wszystko byłoby wspaniałe, gdyby nie fakt, że kompletnie nie czujemy się gotowe na to, aby zostać mamą. Co w takiej sytuacji?

Jeśli zdarzyło się, że zaszłaś w ciąże, to nie pozostaje nic innego tylko cieszyć się z tego cudu. Jest wiele par na świecie, które pomimo długich starań nie mogą mieć dzieci. Jeśli czujesz wewnętrznie, że nie jesteś, gotowa na pełnienie funkcji mamy to nie przejmuj się tym. Nie jesteś pierwszą ani ostatnią kobietą, która po tym, jak dowiedziała się, że jest w ciąży, nie miała pojęcia co będzie dalej w jej życiu.

Na całe szczęście istnieje coś takiego jak „instynkt macierzyński”. Wiele kobiet czuje wewnętrznie od dziecka, że pragnie, potomstwa są również takie, które nie wyobrażają sobie życia z dziećmi i wcale ich nie planują. Jednak nawet medycyna potrafi płatać nam figle i pomimo zabezpieczenia podczas uprawiania seksu może, dojść do zapłodnienia w wyniku czego kobiety zachodzą w ciąże. Chciana czy niechciana ciążą nie różni się niczym na całe szczęście mamy dziewięć miesięcy do tego, aby nie tylko płód prawidłowo się rozwijał i był gotowy żyć na świecie poza brzuchem mamy, ale również my same mamy czas na to, aby dojrzeć do roli matki. Jeżeli przez dziewięć miesięcy ciąży będziesz uważała, że nic się nie zmieniło i nadal nie jesteś gotowa na tak ogromną zmianę w swoim życiu, jaką jest rodzicielstwo, to wszystko zmieni się po porodzie.

Bardzo często kobiety, które nie czuły instynktu macierzyńskiego, odczuwają go dopiero po porodzie. W pierwszych dniach bycia w domu z malutkim dzieckiem warto również mieć oparcie w kimś, kto może nas wesprzeć. Taką osobą może być mama, teściowa czy bliska koleżanka, która będzie umiała nam pomóc podczas karmienia, przewijania lub kąpania dziecka oraz będzie wsparciem dla nas samych.

Rodzicielstwo to piękna książka, którą każdy człowiek pisze na swój własny sposób. Na pewno i twoja będzie wspaniałym egzemplarzem, do której często będziesz wracała wspomnieniami.