Moda uliczna w Polsce co roku obejmuje dodatkowe inspiracje. Obecnie streetwear przybywa do Polski w stosunkowo szybkim tempie, natomiast jeszcze 30 lat temu nowy nurt rozwijał się bardzo wolno. Wówczas elementy modowe docierające z zachodu były jedynie namiastką tego stylu.

Bardzo często streetwear nazywany jest mylnie modą casualową. Nie są to jednak tożsame pojęcia. Na przestrzeni lat mogę uliczną kreowały rozmaite subkultury, które najczęściej wyrażały sprzeciw wobec rzeczywistości. Dlatego streetwear jest nie tylko zestawem ubrań, lecz także filozofią, która pomagała definiować tożsamość oraz wyrażać własny stosunek do świata, ludzi, społeczeństwa.

Streetwear oparty jest na dwóch podstawowych fundamentach. Pierwszy z nich to dążenie do podkreślania indywidualnego gustu. Natomiast drugi powoduje, że trendy uliczne są wypełnione kreatywną iskrą.

Streetwear w Polsce po 2010 roku

Środowisko streetwearowe po 2010 roku zaczęło dążyć w stronę profesjonalizmu. Oznaczało to skupianie się na wyspecjalizowanych sklepach, markach, a także mediach. Wynikało to oczywiście między innymi z dynamicznego rozwoju mediów społecznościowych oraz możliwości pochwalenia się nową stylizacją znajomym. Zrodziły się wówczas także streetwearowe portale, przepełnione dyskusją na temat mody.

Dla rozwoju streetwearów w Polsce duże znaczenie miał rozwój internetu. Serwisy internetowe umożliwiały przybliżanie nowinek mody z zachodu. Dało to impuls do rodzącej się w Polsce subkultury. Jednym z fundamentalnych elementów streetwearu w Polsce były buty to element ulicznego ubioru, który stał się obsesją. Co więcej wokół butów zrodził się nawet kult, który można było obserwować przed sklepami wprowadzającymi nowe modele. Obecnie bardzo często moda streetwearowa oznacza łączenie snickersów do casualowego stroju.

Wielu projektantów obuwia bierze pod uwagę tego typu połączenia, dodając do butów dodatkowe elementy zdobnicze, aby w ten sposób uzyskać najlepszy efekt. Bardzo często zauważyć można także podwinięte nogawki, które wpisują się w filozofię streetweru, podkreślają sylwetkę dzięki jej wyszczupleniu i wydłużeniu.

10 ostatnich lat streetwearu w Polsce

Streetwear w ciągu ostatnich 10 lat zaczął obficie czerpać z odzieży sportowej, która okazała się najwygodniejszym ubiorem. Natomiast wcześniej dres kojarzył się najczęściej z treningiem, a nawet obciachem. Obecnie zgodnie z modą streetwearową spodnie dresowe zauważyć można nie tylko na ulicach, lecz także w biurach. Dzięki temu dresy zyskały nowe życie. Po modne spodnie dresowe i nie tylko zapraszamy na sklep clobber.pl.

Koniec drugiej dekady 21 wieku to także czas, kiedy dużą popularność ponownie zyskał gotyk, emo oraz metal. Dlatego czarne ubrania, duże rozciągnięte t-shirty oraz podarte spodnie stały się elementem codziennych stylizacji. Obecnie łączenie poszczególnych inspiracji streetwearów jest dużo bardziej swobodne, a jednocześnie silnie podszyte ironią. Jest to zjawisko, które łączy się bezpośrednio z dużym zainteresowaniem second handów. Dlatego ubrania, które wywoływały kontrowersje jeszcze 10 lat temu, obecnie są najbardziej modnymi elementami stroju.

Popularne stały się także wysoko podciągnięte skarpety. Początek trzeciej dekady streetwearów w Polsce wygląda bardzo obiecująco. Liczne wydarzenia branżowe, pojawiające się wciąż nowe marki modowe sprawiają, że dostęp do świata mody jest łatwiejszy. Natomiast dzięki internetowi oraz mediom społecznościowym można szybko dzielić się inspiracjami. Dlatego zapowiada się, że moda streetwearowa będzie rozwijać się jeszcze bardziej błyskawicznie.